Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Ако земете песок како сувенир во Сардинија ЌЕ ПЛАТИТЕ КАЗНА ОД 1.000 ЕВРА

Турист е казнет со 1.000 евра заради обид како сувенир да земе песок од плажа од Сардинија.

Француски турист бил запрен на аеродромот „Елмас“ на Сардинија на пат кон дома од летниот одмор откако во неговиот багаж пронашле 2 килограми песок во пластични шишиња, поради што му напишале казна од 1.000 евра за обид за извоз на песок од островот.

– Ваквото однесување и штети на природната средина и одржливоста на крајбрежјето, а со тоа и на туризмот во Сардинија – посочуваат властите во заедничката изјава.

Во август минатата година, двојка што летуваше на Сардинија беше осудена на шест години затвор за шверц на 14 пластични шишиња песок тешки 40 килограми.

Тогаш нивната приказна беше дека не знаат дека станува збор за кривично дело и дека сакаат да понесат песок како сувенир.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...