Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

92 ЗАРАЗЕНИ И 3 ПОЧИНАТИ од коронавирус изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 997 тестирања, а регистрирани се 92 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-17, Куманово-6, Штип-6, Прилеп-2, Тетово-7, Струга-3, Велес-2, Битола-3, Охрид-2, Кавадарци-1, Гостивар-5, Гевгелија-3, Струмица-2, Крива Паланка-1, Кочани-3, Македонски Брод-2, Пехчево-3, Берово-1, Делчево-13, Свети Николе-4, Кичево-5, Неготино-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 86 оздравени пациент од: Скопје-24, Куманово-31, Штип-8, Тетово-3, Гостивар-8, Пробиштип-1, Берово-6, Виница-2, Делчево-3.

Починати се 3 лица, пациент од Гостивар (41г) и пациент од Дебар (63г) кои починале во болница и пациентка од Ресен (35г) почината вон болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15090,  бројката на оздравени пациенти е 12235, на починати е 617, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2238. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 6114, активни 754

• Куманово 1539, активни 262

• Дебар 260, активни 28

• Штип 1182, активни 106

• Прилеп 520, активни 152

• Тетово 1251, активни 124

• Струга 595, активни 65

• Велес 278, активни 26

• Битола 225, активни 42

• Охрид 360, активни 45

• Кавадарци 190, активни 51

• Гостивар 822, активни 136

• Гевгелија 61, активни 36 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)

• Струмица 82, активни 30

• Крива Паланка 60, активни 20

• Радовиш 45, активни 6

• Крушево 17, активни 1

• Кочани 160, активни 33

• Пробиштип 89, активни 17

• Демир Хисар 60, активни 2

• Македонски Брод 77, активни 10

• Пехчево 38, активни 31

• Берово 68, активни 46

• Валандово 9, активни 2

• Виница 81, активни 28

• Делчево 102, активни 77 (26 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 22, активни 6

• Свети Николе 302, активни 46

• Кичево 286, активни 47

• Ресен 147, активни 0

• Неготино 48, активни 9 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 997 теста се преку: ИЈЗ-396, ЦЈЗ Скопје-0, Авицена-236,  Биотек-137, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори)-0, Систина со PCR метода -110, лабораторија Лаор –47, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-56, Инфективна клиника-6, ГАК-9, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 157.519 тестирања на ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 87 пациенти. На кислородна поддршка се 53, нема пациенти на механичка вентилација. 

Во болницата во Козле нема возрасни пациенти. Хоспитализирани  се  2 деца и 1  мајка позитивни на ковид-19, 4 деца и 5 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примен е 1, а вкупно хоспитализирани се 21 пациент. На респираторна машина се 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 11, а во болницата во Штип се хоспитализирани 46 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 124, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 85

• Гази Баба – 82

• Аеродром – 112

• Карпош – 82

• Центар – 76

• Кисела Вода – 80

• Ѓорче Петров – 43

• Бутел – 52

• Шуто Оризари – 31

• Студеничани – 24

• Сарај – 20

• Арачиново – 14

• Илинден – 12

• Сопиште – 7

• Чучер Сандево – 3

• Петровец – 7

• Зелениково – 2

• Странец – 8

• Нераспределен-14

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...