Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ХРВАТСКА ВО СОЛЗИ! Почина политичар, прв претседател на Саборот

На првите избори 1990 година бил на листа на ХДЗ.

Првиот претседател на хрватскиот Сабор Жарко Домљан (87) починал.

Домљан од 1958 година бил вработен во Југословенскиот лексикографски завод каде бил уредник и главен уредник. На првите избори 1990 година избран е во Сабор од листа на ХТЗ.

Бил прв претседател на Сабор од 1990. до 1992. година, а во следните два мандата ја извршувал должноста потпретседател и претседател на одбор за надворешна политика.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...