Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ТРЕНИРАЈТЕ ГО МОЗОКОТ: Еве кога тој НАЈДОБРО ФУНКЦИОНИРА

Научниците ја анализирале активноста на делот од мозокот што е клучен за функционирањето на системот за надоградба (левиот путамен).

Тоа го правеле наутро во 10 часот, попладне во 2 часот и во 7 часот навечер.

Од водачот на истражувањето и нејзините колеги 16 мажи било побарано да извршат една задача за коцкање.

Во исто време, тие биле подложени на магнетна резонанца, а резултатите од истражувањето покажуваат дека левиот путамен најслабо се активирал во 14 часот.

Психологот Ерик Баркер се согласува дека задачите што бараат многу размислување треба да се прават наутро, додека задачите што не бараат премногу ментален напор треба да се прават попладне.

Друга студија спроведена во Америка покажува дека секој шести работник заспива на работа барем еднаш неделно поради замор или недостаток на сон.

Студијата е спроведена на 1.500 работници, а 76% од нив се чувствувале уморни скоро секој ден, па признале дека лошо ги завршиле задачите затоа што не спиеле добро.

– Вработените кои не спијат правилно, имаат слаба концентрација, многу помалку можат да се справат со стресот и тешко можат да носат одлуки – вели авторот на истражувањето.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...