Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Седиштата во авионите најчесто се СИНИ – ЕВЕ ЗОШТО

Дали некогаш сте обрнале внимание на бојата на седиштето во авион? Седиштата се скоро секогаш сини и ова правило го следат речиси сите авиокомпании.

Многу луѓе претпоставуваат дека оваа боја е избрана затоа што нè потсетува на небото. Но, објаснувањето не е толку едноставно!

Првите сини седишта започнале да се користат пред неколку децении, а сега во речиси сите авиони доминира материјал од оваа боја.

Според британските научници, повеќето луѓе ја поврзуваат сината боја со сигурноста и безбедноста, што е многу важно дури и за патниците кои не страдаат од аерофобија.

Исто така, според истражувањето, 90 проценти од луѓето потсвесно носат одлука за привлечноста на компанијата во зависност од боите на брендот.

Постои и практична причина зошто авиокомпаниите избираат сини седишта – нечистотијата, дамките и гребнатините се помалку видливи на оваа боја.

Затоа, овие седишта можат да се користат подолго време во споредба со останатите.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Свет

Некои грешки во самостојниот третман на коронавирусот можат да му наштетат на организмот, па дури и да доведат до смрт, сподели лекарот и ТВ-презентер...

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...