Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

“Почеток за војна е прашање на време“

Шеф на Турска партија на националното движење Делвет Бахчели изјавил дека војната со Грција е “само прашање на време“.

– Не поимливо е да се сврти грб на нашите историски интереси на Медитеранот и Егејот. Целта на Грција е повторно да дојде и да заземе дел од нашата земја од каде ги исфрливме пред 98 годину. Соочени сме со нов план на инвазија – рекол Бахчели, пренесува “Middleeastmonitor”. Турскиот политичар, кој е во коалиција со владеачката партија продолжил:

– Ставот и однесувањето на Грција ќе ги одредува тензиите кои предизвикуваат крв и гнасна конфронтација.

Турција и Грција се во спор околу демаркација на морските граници на Медитеранот и права таму да истражуваат ресури на гас.

Во четвртокот шефот на НАТО Јанс Столтенберг најавил дека Грција е подготвена да започне разговори со Турција поради намалување на напнатоста, но Грција тоа го негирала.

Подоцна Столтенберг најавил почеток на разговрите меѓу двете земји. – Сметаме дека е потребно да се водат технички разговори за тоа како да се подобрат механизмите за решавање на конфликтот. Сеуште не е постигнат договор, но разговорите продолжиле – потврдил Столтенберг.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...