Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Ова се 5 придобивки за Србија од договорот во Вашингтон

Договор за економско нормализирање на односите со Косово, кое беше потпишано во Белата куќа, содржи многу решенија, кои сепак ќе бидат предмет на анализа, но веќе е јасно дека претседателот Александар Вучиќ освои големи политички придобивки за Србија во Вашингтон.

1. „Отстранета“ е, сега веќе позната, точка 10, која предвидуваше меѓусебно признавање на Србија и Косово.

2. Договор за нормализирање на економските односи меѓу Србија и Косово не е потпишано меѓусебно. Договорот е, според тоа, билатерален, а не трилатерален, што значи дека „третата страна“, т.е. со овој договор Косово не е признато како предмет на меѓународното право.

3. Воведен е мораториум, за една година, на членството на Косово во меѓународни организации и институции. Така, прашањето за статусот на Косово уште еднаш беше тргнато на страна, и покрај инсистирањето и очекувањата на Приштина.

4. Приштина беше принудена да се придружи на иницијативата „Мал Шенген“ на претседателот Вучиќ, што ја одби, дури и на инсистирање на Тирана, која покрај Македонија, се приклучи на овој економски проект. На овој начин, САД покажаа дека ја признаваат и, со ова, ја потврдија политичката конструктивност и посветеност на Белград за напредок во односите во регионот на Западен Балкан, и покрај различните политики на земјите.

5. Отворена е нова страница во односите меѓу Србија и Соединетите држави, кои веќе неколку години, па и децении, ја гледаат Приштина како нивен партнер на Балканот. Оценката на претседателот Вучиќ дека договорот потпишан во Белата куќа е многу важен за Србија и дека нема од што да се срами, ја аргументира секоја точка од документот, кој беше добиен под голем притисок во куќата на светската моќ што го призна Косово.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...