Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ОВА Е НОВИОТ АЛБУМ НА БАЈАГА! И, со тоа се е кажано

Момчило Бајагиќ Бајага, Жика Миленковиќ, Мирослав Цветковиќ, Саша Локнер, Чедо Мацура и Марко Њезиќ Кица ја искористија концертната паузата поради павидемијата на COVID-19 за да посветат два месеци на овој материјал.

Новиот студиски албум на Бајага и Инструктор „Ovaj svet se menja“ ќе излезе на 14 септември, објавен од двете најголеми дискографски куќи во регионот, PGP RTS и „Croatia records“.

Претходното ЦД „U sali lom“ (2018) исто така беше издадено во копродукција на овие две музички компании, а новиот албум содржи девет песни.

Ова се веќе добро познати песни, кои водачот на бендот Бајага ги напиша за други изведувачи или се работи за применета музика за филм, театар и ТВ серии, така што новиот проект е всушност интересен концепт.

Така, беа дадени нови верзии на хитовите на Здравко Чолиќ „Tvoje oči“ и „Моја draga“, потоа „Ja sam se ložio na tebe“, кои Бајага ги напиша како член на „Ribljа čorbа“, „Ni na nebu ni na zemlji“- насловна песна од истоимениот филм на Мишо Радивојевиќ (1994), тема од серијалот „Otvorena vrata“, како и „Mladost“ од мјузиклот „Ženidba i udadba“ (Театар Теразија) , со променетиот текст, и сега се споменува големиот Арсен Дедиќ, што ќе предизвика посебни емоции.

Насловната песна „Ovaj svet se menja“ го отвора албумот и се планира да се прикаже наскоро како музичко видео.

Од поновите композиции на албумот, има две песни создадени оваа година, поврзани со филмот „Hotel Beograd“.

Публиката веќе е запознаена со „Darja“, која Бајага ја пее со Милош Биковиќ, главниот актер во филмот, но и со песната „Kako se to naziva“, што може да се чуе во одјавната жпица на делото.

На албумот се појавуваат и фронтменот на групата „Irie FM’“ Вукашин Марковиќ (тромбон, вокал), Владимир Цукиќ (бас), Марко Кузмановиќ (тапани), Ненад Петровиќ (саксофон), Радоје Раца Милутиновиќ (балалајка) и Зоран Алвировиќ Кина (акустична гитара).

Корицата е дизајнирана да личи на страниците на пасош, за кој е одговорен и Вукашин Марковиќ.

Нашиот менаџер Гана Печикоза постојано предлагаше да снимиме вакво нешто, и јас никогаш не ги пеев „Ja sam se ložio na tebe“, „Moja draga“, „ Tvoje oči“, кои на луѓето многу им се допаѓа песната од „Otvorenih vrata“, Бајагиќ објаснува во официјалното соопштение.

Текстописецот, автор на композиции, аранжмани и пејач додава дека за време на короната тие главно се занимавале со откажување на концертите, а потоа нивниот спас бил кога го подготвувале овој албум два месеци, и дека го искористиле „мртвото време“ на добар начин.

Промоцијата на албумот ќе се одржи во согласност со епидемиската состојба, а засега единствениот закажан концерт е со македонскиот оркестар и хорот на 13 септември на стадионот на АРМ во Скопје под диригентската палка на Војкан Борисављевиќ.

Иако 10.000 луѓе можеа да се сместат на стадионот, меѓу 1.500 и 2.000 билети беа пуштени во продажба, поради корона вирусот, како што наведува Бајага во писмото до јавноста, и додава дека сите од публиката таму ќе носат маски.

Овој концерт ќе биде првиот концерт на Бајага и Инструктори по нивниот настап на 7 март во Осиек.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...