Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

На денешен ден е убиен американскиот претседател

Вилијам Мекинли, 25-тиот претседател на САД, беше застрелан на теренот на Пан-американската изложба во Храмот на музиката во Бафало, Њујорк, на 6 септември 1901 година, на шест месеци од неговиот втор мандат. Тој се поздравуваше со јавноста кога анархистот Леон Цолгош го застрела двапати во стомакот. Мекинли почина на 14 септември од гангрена предизвикана од раните. Тој беше третиот американски претседател убиен, по Абрахам Линколн во 1865 година и Џејмс А. Гарфилд 1881 година.

По смртта на претседателот Вилијам Мекинли, Теодор Рузвелт на 42-годишна возраст станал најмладиот претседател во историјата на САД. Рузвелт се обидел да ја приближи Републиканската партија кон Прогресивизмот, вклучувајќи борба против трустови и зголемено регулирање на бизнисите. Рузвелт ја сковал фразата „Square Deal“ за да ја опише својата домашна агенда, со тоа истакнувајќи дека секој граѓанин ќе добие подеднаква сума со неговата политика. 

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...