Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Најбогатата жена во светот „тешка“ 68 милијарди долари! Еве за кого се работи

Таа сега е дванаесета најбогата личност во светот…

Мекензи Скот, филанроп, авторка и бивша жена на Џеф Безос, е најбогата жена во светот. Нејзиното богатство изнесува 68 милијарди долари, со што ја “надминала“ наследничката на компанијата L’Oreal Франсоа Бетенкур Мајерс, наведува Блумберг индекс на билионери.

Скот со помош на договорот при развод на брак од Џеф Безос добила четвртина акции од Амазон. Тоа се изедначувала со удел од четири отсто кои во тоа време вределе повеќе од 35 милијарди.

Таа сега е дванаесета најбогата жена на свет, пренесуваат медиумите.

Богатството на сопственикот на Амазон Џеф Безос неодамна ја надмина сумата од 200 милијарди долари.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...