Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Имате проблем со несоница? ЕВЕ ТРИК КОЈ ЌЕ ВИ ПОМОГНЕ ДА ЗАСПИЕТЕ

Несоницата стана хронична болест на современиот човек. Таа е предизвикана од голем број фактори, како што се стрес но во поново време и од целодневното гледање во компјутерските екрани и смартфоните и забрзаниот начин на живот.

И додека многумина прибегнуваат кон апчиња за спиење, постои еден едноставен трик што ќе ви го олесни животот.

Несоницата често е предизвикана од студени нозе, а може да се загреат со ладни чорапи.

– Едноставно е. Несоницата може да се излечи само со пар влажни чорапи – велат Алекс Флекстејн и Роен Вајсен.

Потребно  е само пред да одите да спиете, да облечете чорапи навлажнети со ладна вода. Потоа облечете пар суви чорапи врз мокрите и завиткајте ги стапалата со крпа и легнете на креветот.

Со овој третман, студените и влажни чорапи ја стимулираат циркулацијата на крвта и ја насочуваат кон стапалата. Ова ги загрева стапалата и му помага на лицето да заспие побрзо.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...