Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Извлечени групите за СП во Египет: Македонија се уште се надева на повик

Во подножјето на големата пирамида во Гиза, денеска Египќаните приредија спектакл на извлекувањето на групите за престојното светско првенство во машка конкуренција, кое според планот треба да се одржи од 13 до 31 јануари следната година.

Македонија не доби шанса за настап на Мундијалот, но се уште постојат теоретски шанси за наше учество на шампионатот во Египет, доколку добиеме некаква вајлд-карта во последен момент. Тоа би значело дека нашите момци ќе се најдат во група со домаќинот Египет, Шведска и Чешка, но може да се случи да бидеме и дел од групата со Норвешка, Франција и Австрија.

Во овие две групи има две слободни позиции наменети за преставници на Јужна и Северна Америка.

Група „А“ – Германија, Унгарија, Уругвај, Зеленортски острови

Група „Б“ – Шпанија, Тунис, Бразил, Полска

Група „Ц“ – Хрватска, Катар, Јапонија, Ангола

Група „Д“ – Данска, Аргентина, Бахреин, Конго

Група „Е“ – Норвешка, Автрија, Франција, преставник на С. Америка

Група „Ф“ – Португалија, Алжир, Исланд, Мароко

Група „Г“ –  Шведска, Египет, Чешка, преставник на Ј. Америка

Група „Х“ – Словенија, Белорусија, Ј. Кореја, Русија

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...