6 C
Skopje
сабота, април 17, 2021
spot_img

Зошто тестовите се толку често ПОГРЕШНИ

Повеќето луѓе се заразни само една недела, но тестовите може да бидат позитивни со недели после тоа.

Главниот тест што се користи за откривање на корона вирусот е толку чувствителен што може да открие остатоци од мртви вируси од претходни инфекции, велат научниците.

Истражувачите велат дека тоа може да значи дека бројот на заразени во моментов е помал отколку што се сметаше порано.

Но, некои експерти велат дека не е сигурно дали е можно да се направи тестот посигурен, без ризик да се пропушти случај.

Професорот Карл Хенеган вели дека тестовите треба да имаат праг, за да не покажат позитивен резултат доколку вирусот е присутен во мала количина, наместо да даде одговор дали вирусот е воопшто присутен.

Тој верува дека трагите на старите вируси може делумно да објаснат зошто бројот на заразени расте, додека бројот на луѓе во болниците стагнира.

Центарот за применета медицина на Универзитетот во Оксфорд ги испита наодите од 25 студии во кои беше анализирано дали примероците од вирусот ќе се развијат во петриеви шољи – во лабораторија.

Овој метод на „одгледување вирус“ може да покаже дали со позитивен резултат од тестот ќе се открие активен вирус, кој може да се размножува и шири, или само фрагменти од вирусот кои не можат да растат кај луѓето или лабораторијата.

Анализа на Ник Тригл, дописник за здравство

Овој проблем ни е познат од самиот почеток и уште еднаш покажува колку податоците за COVID-19 се далеку од совршени.

Но, колку е важно ова? Кога вирусот првпат се појави, тие веројатно не постоеа, но колку подолго трае пандемијата, толку е поважна.

Многу информации за тестовите и бројот на ефективна репродукција создаваат збунетост.

Факт е дека во Велика Британија, стапката на ширење на инфекцијата е мала, пониска отколку во многу европски земји.

Онаму каде што се појавуваат локални жаришта, системот во голема мера успева да ги потисне.

Ова се случува дури и по отворањето на земјата во текот на летото.

Секако, големото прашање е што ќе се случи понатаму кога децата ќе се вратат на училиште, а зимата е пред нашата врата.

Експертите за јавно здравје во Велика Британија сметаат дека земјата е во добра позиција и дека високата стапка на заразени забележана во пролетта не треба да се повтори.

Но, треба да бидете исклучително внимателни и да не дозволите тоа чувство на самозадоволство да ви влезе под кожата.

Како се дијагностицира COVID-19?

Тестот за брисеви PCR – стандарден дијагностички метод – користи хемикалии за да го зголеми генетскиот материјал на вирусот за да може понатаму да се изучува.

Вашиот примерок поминува низ неколку циклуси во лабораторијата пред да се добие доволно количество вирус за тестирање.

Бројот на циклуси може да биде начин да откриете колку вируси всушност имате – дали се мали остатоци или не.

Се чини дека ова има врска со тоа колку сте заразни.

Лажен позитивен резултат

Кога правите тест за вирусот корона, добивате одговор со да или не. Нема индикација за тоа колку вируси има во примерокот и колку може да биде активен.

И лицето кое има голема количина на вирус во себе и оние кои имаат само делови на инфекциите што веќе поминале, ќе го добијат истиот, позитивен резултат.

Професорот Хенеган, забележа грешка во броењето на смртните случаи, што го наведе англискиот институт за јавно здравје да го подобри системот, вели дека доказите покажуваат дека „инфективноста на вирусот корона се чини дека опаѓа по околу една недела“.

Бидејќи не е можно да се провери секој тест и да се види дали има активен вирус, додава тој, веројатноста за лажно позитивни резултати може да се намали доколку научниците откријат каде треба да се постави прагот.
Ова ќе ги спречи луѓето да добијат позитивен резултат врз основа на стара инфекција.

Професорот Хенеган вели дека тоа исто така ќе го намали бројот на луѓе кои се во задолжителен карантин или непотребно се следат нивните контакти и тоа ќе ни овозможи подобро да ја разбереме моменталната состојба на пандемијата.

Институтот за јавно здравје на Англија се согласува дека одгледувањето на вирусот може да биде корисно за добивање поточни резултати од тестовите за корона вирусот и дека нивните неодамнешни анализи одат во таа насока.

Тие работат со лаборатории за да се намали ризикот од добивање лажно позитивен резултат и утврдување каде треба да биде прагот.

Но, постојат многу видови на тестови кои читаат различни податоци, па затоа е тешко да се направи.

Професорот Бен Њуман од Универзитетот во Ридинг вели дека одгледувањето на вирусот од примероци на пациенти не е „лесно“.

Ова го отвора ризикот од неправилно поврзување на тешкотијата за одгледување на Sars-Kov-2 од примероците на пациенти со веројатноста дека ќе се прошири, вели тој.

Професорот Франческо Вентурели, епидемиолог од италијанскиот регион Емилија-Ромања, кој беше сериозно погоден во март, изјавува дека „не е сосема сигурно“ колку долго ќе трае инфективноста на вирусот по заздравувањето на пациентот.

Некои студии покажаа дека 10 проценти од пациентите сè уште имаат вирус што може да се размножи по осум дена, рече Вентурели.

Во Италија, која го имаше врвот на епидемијата пред Велика Британија, „бројот на случаи беше преценет со недели“, бидејќи луѓето кои се заразија неколку недели порано, сепак беа регистрирани како позитивни, вели тој.
Но, тој феномен ослабува кога кривата на епидемијата станува порамна.

Професорот Питер Опеншау од Кралскиот колеџ во Лондон вели дека тестовите за PCR биле „многу чувствителни на откривање на остатоци од вирусен генетски материјал“.

Тестот не е доказ за инфективност, вели тој.
Сепак, постои клинички консензус дека „по десет дена, веројатноста дека пациентот е заразен се намалува“.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести