Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ЕРДОГАН ОТВОРЕНО СО ЗАКАНА ДО ГРЦИЈА ПОРАДИ СРЕДОЗЕМЈЕТО: Или ќе го разберете јазикот на политиката и дипломатијата или ќе ве доболи

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупредил денеска Грција дека ќе мора да влезе во разговори околу спорните делови во источното Средоземје или ќе се соочи со последиците.

“Или ќе го разберете јазикот на политиката и дипломатија или ќе се соочите со болни настани на терен“, рекол Ердоган на церемонија на отварање болница во Истамбул, пренесува АП.

Ердоган потенцирал дека Грција сватила дека Турција има политичка, економска и воена моќ да ги кине неморалните мапи и наметнати документи, мислејќи на подрачја кои се во источно Средоземје.

Грција и Кипар ги означиле како свои економски зони. Турскиот претседател нагласил дека Турција е подготвена за секоја можност и резултат.

Грција и Турција спорат околу поморскте граници после откривање на наоѓалиште на гас, а две држави последните недели извеле повеќе воени вежби. Анкара тврди дека Грција нема право да експлоатира гас.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...