Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ЕРДОГАН ОТВОРЕНО СО ЗАКАНА ДО ГРЦИЈА ПОРАДИ СРЕДОЗЕМЈЕТО: Или ќе го разберете јазикот на политиката и дипломатијата или ќе ве доболи

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупредил денеска Грција дека ќе мора да влезе во разговори околу спорните делови во источното Средоземје или ќе се соочи со последиците.

“Или ќе го разберете јазикот на политиката и дипломатија или ќе се соочите со болни настани на терен“, рекол Ердоган на церемонија на отварање болница во Истамбул, пренесува АП.

Ердоган потенцирал дека Грција сватила дека Турција има политичка, економска и воена моќ да ги кине неморалните мапи и наметнати документи, мислејќи на подрачја кои се во источно Средоземје.

Грција и Кипар ги означиле како свои економски зони. Турскиот претседател нагласил дека Турција е подготвена за секоја можност и резултат.

Грција и Турција спорат околу поморскте граници после откривање на наоѓалиште на гас, а две држави последните недели извеле повеќе воени вежби. Анкара тврди дека Грција нема право да експлоатира гас.

најчитани вести

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Предмалку изби пожар во Зегин на Партизанска во Центар, две возила на пожарна се обидуваат да го стават под контрола.

Спорт

Вардар е во големото финале на СЕХА – лигата!!! Oткако многумина ги прежалија, Ристовски е јунакот на Вардар, кој одбрани неколку супер топки и...