Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Гренел: Договорот на Србија и Косово е РЕЗУЛТАТ НА ПОИНАКВА ДИПЛОМАТИЈА НА ТРАМП

Договорот меѓу Белград и Приштина е резултат на поинаква дипломатија на американскиот претседател Доналд Трамп, напиша специјалниот пратеник во Белата куќа Ричард Гренел во авторски текст за американската веб-страница „Хил“ и оцени дека Александар Вучиќ и Авдулах Хоти направиле огромен чекор кон  долгорочно решение на историскиот конфликт со потпишување на договорот во Вашингтон.

Гренел наведува дека не може да се најде ниту еден американски медиум што известува за содржината на „историскиот договор меѓу Србија и Косово“.

Гренел наведува дека од 2017 година, позицијата на САД во врска со „конфликтот меѓу Србија и Косово“ е дека чекорите кон економска нормализација ќе ја намалат силата и важноста на „жешките политички прашања“ во тој спор.

Гренел рече дека двете страни се согласиле да изградат патна и железничка врска помеѓу Белград и Приштина и дека се обврзале да направат заедничка физибилити студија за можностите за поврзување на железничката инфраструктура со пристаништето на Јадранско Море.

Тој посочи дека двете страни ќе соработуваат со Американската корпорација за меѓународно финансирање на раџој и извозно-увозната банка за да добијат поддршка на овие проекти и финансирање за мали и средни претпријатија. Тој додава дека  договорот ќе овозможи слободен и ефикасен проток на луѓе и стока преку административните премини.

– Што се однесува до самата граница, Србија и Косово се согласија да го отворат и операционализираат објектот за заеднички премин Мердаре, меѓусебно да ги признаваат дипломите и професионалните сертификати и да се приклучат на мини-Шенген зоната најавена од Србија, Албанија и Македонија во октомври 2019 година. Наскоро на Србите и Косоварите ќе им биде полесно од кога било, да живеат, да работат, да тргуваат и да учат меѓусебно во соседството, компаниите и универзитетите, рече претставникот на Доналд Трамп, Ричард Гренел.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...