Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Венчавала во Италија и Албанија, па ги праќала во Сирија ДА СЕ БОРАТ ЗА ИСИС

Жена, по која се трагаше во Италија, за обид за регрутација на луѓе кои би требало да се придружат на таканаречената Исламска држава, уаппсена е денес во Тирана, објави албанската полиција за борба против тероризмот.

Според полицијата, Лубјана Ѓечај (43) ќе биде екстрадирана во Италија, каде судот во Милано ја осуди на три години затвор за поврзаност со терористички групи.

Локалните медиуми јавуваат дека Ѓечај, мајка на три деца, помогнала во организирање венчавки во Албанија и Италија и потоа ги испраќала во Сирија, преку Турција, за да се приклучат на таканаречената Исламска држава.

Се сомнева дека таа била дел од терористичка ќелија откриена во 2014 година во Италија откако бил склучен брак помеѓу Италијанка и Албанец.

Во тоа време во Италија беа уапсени десет лица.

Сепак, Албанските власти тврдат дека ниту еден Албанец не се приклучил на екстремистички групи во Сирија или Ирак во изминатите четири или пет години.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...