Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

АКО МИСЛИТЕ ДЕКА СТЕ СТАРИ И НЕ МОЖЕТЕ: Баба во Србија на 96 години плаќа онлајн

Некаде во исто време кога Шведска објави дека става крај на работа со готовина и се префрла само на картички, српската премиерка Ана Брнабиќ, а потоа и министерот за финансии Душан Вујовиќ со последователни изјави ја прогласија српската економија како кешлес економија.

Сепак, факт е дека Србија е сè уште претежно аналогна и јасно е дека е сè уште далеку од тоа да стане кешлес општество.

Кога ќе ги прашате експертите кои се занимаваат со дигитализација, кои се бариерите што треба да се надминат, тие речиси се согласуваат дека станува збор за образование и навики. Од друга страна, доволно говорат примерите на пензионери кои се обиделе да плаќаат електронски и повеќе не им паѓа на памет да се враќаат на шалтерите.

Каде е кочницата?

Што се однесува до соработката со банките, таа е добра, Народната банка на Србија (НБС) е пионер во тоа и не ги остава работите на случајности. Имаше некои обиди да се забрзаат трансакциите и претходно, но тие беа сведени на мрежата на банката, објаснува Драгана Станиќ, заменик гувернер на НБС.

– Воспоставивме инфраструктура, парите да пристигнуваат во рок од две секунди, без паузи, празници итн. Народната банка се потруди да ја пропише таа обврска – истакнува таа.

Оваа обврска имплицира дека банките (и оние кои работат таму) се должни да ги прилагодат своите системи и да им ја даваат таа услуга на клиентите. Покрај тоа, ЕУ дури сега ја забележува потребата да пропише обврска, таква да клиентот не чека.

– Кога зборуваме за тоа колку сме развиени, мислам дека правиме огромни чекори напред, некои услуги засекогаш ќе бараат личен контакт, како што е земање станбен заем. Но, се повеќе и повеќе услуги можат да одат на Интернет. Постојат многу услуги преку кои можете да ја завршите работата – вели Станиќ.

Според неа, навиките се менуваат, а банките работат во таа насока, но тие би можеле да сторат повеќе во промовирањето на самите инструменти.

Во ЕУ, започнаа движења за враќање на готовината

Исто така посочува дека полека станува мит дека пензионерите се плашат да вадат пари од банкоматите.

– Се разбира, секој ќе биде воден од своите преференции, имате се повеќе движења што се залагаат за враќање на готовина, особено во скандинавските земји. Луѓето сакаат готовина, сакаат да имаат пари со себе, не само затоа што уредот може да не работи, затоа што луѓето сакаат да поседуваат пари од традиционални причини – вели таа.

Како што посочува, секогаш ќе има категории во општеството кои ќе сакаат нешто поразлично, но времето ќе нè тера да се придвижуваме сè повеќе кон нешто што ни заштедува време и пари.

Милош Половина, член на Извршниот одбор на Моби банка, додава дека „нема враќање“ и дека образованието е клучно. Како што вели, постарите корисници исто така ги гледаат придобивките, но треба да им се објаснат.

Александра Огњановиќ, директор за развој на мало, на Ерсте банка, даде пример за двајца клиенти на банката, и двајцата имаат 96 години и активно користат банкарство преку Интернет, плаќаат преку Интернет и ги проверуваат своите сметки.

Како што вели таа, се е до перцепцијата.

Паричните средства инаку придонесуваат за сивата економија, па затоа е пожелно плаќање со картичка и преку Интернет. Постојат и начини на кои граѓаните можат да бидат стимулирани да користат помалку готовина, како што се наградни игри како промотивни активности, односно секој што плаќа со картичка да учествува во наградна игра.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...