Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Фантастично издание на Ѓоковиќ, Чориќ ја доби драмата со Циципас

Новак Ѓоковиќ се најде во осминафиналето на УС Опен откако го совлада Жан Ленард Штруф со убедливи 3-0 (6-3, 6-3, 6-1) ова беше дуел кој траеше 105 минути. Најдобриот тенисер во светот во следната рунда за противник ќе го има Карено-Буста.

Борна Чориќ е изненадувањето во третото коло. Тој го елиминираше Стефано Циципас со 3-2 (6-7, 6-4, 4-6, 7-5, 7-6) во сетови, во следната рунда ќе игра против Џордан Томпсон.

Циципас во четвртиот сет имаше 5: 1 и вкупно шест меч топки, со предност од 2: 1 во сетови. Сепак, одличниот Чориќ стигна до пресврт, во петтиот сет со голема психолошка предност. Тој ја искористи третата меч топка во тај-брејк кој го доби со 7: 4.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...