Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Слушнав викање, а потоа се појави доктор…

Бројни пластични операции, промена на бојата на кожата, манија со таблети, фобии, педофилија и мистериозни деца се само дел од полемиките поврзани со името на Мајкл Џексон, кој заработи повеќе пари по неговата трагична смрт отколку во текот на неговата четириесетгодишна кариера.

На 25 јуни се одбележа единаесеттата годишнина од смртта на кралот Мајкл Jексон , кој почина во неговиот дом поради предозирање со лекот пропофол.

Таа вечер кога почина, неговиот личен лекар Конрад Мари му го даде овој моќен анестетик, кој не смее да се користи надвор од болниците, бидејќи го забавува дишењето, отчукувањата на срцето и го намалува крвниот притисок. По смртта на контроверзната sвезда, се откри дека тој редовно го земал тој лек со години за да може да спие.

Доктор Мари стана личен лекар на Џексон само месец и половина пред неговата смрт, а тој требаше да го придружува за време на турнејата што ја планираше пејачот.

Живеел со него во изнајмена куќа во Лос Анџелес и го пронашле во несвест утрото на 25 јуни 2009 година. Тој се обиде да го реанимира со масажа на срцето, но без успех. Потоа пристигнала брза помош, која го реанимирала пејачот 42 минути пред да биде префрлен во медицинскиот центар , каде го прогласи за мртов.

Според официјалната верзија, Мајкл Џексон починал од срцев удар предизвикан од лекот пропофол, а покрај тоа, тој исто така страдал од анорексија. Имено, со висина од 178 сантиметри, тој тежел само 44 килограми, а неодамна протече информација дека бил целосно ќелав, дека во стомакот му биле пронајдени само апчиња, а целото тело било покриено со убоди од игла

Докторот Конрад Мари беше осуден на четири години затвор за убиството на поп-кралот, а откако издржа половина од казната, беше ослободен. Иако многумина се надеваа дека теориите на заговор за смртта на Мајкл Џексон ќе завршат со таа пресуда, шест години подоцна тие не само што не застанаа, туку и се размножија. Така, Френк Дилео, долгогодишен менаџер на Џексон, верува дека Мајкл е жртва на измама и дека е сосема јасно дека вреди повеќе мртов отколку жив.

Со сигурност тврдам дека Конрад Мари не е единствениот кој заслужува судење заради Мајкл – рече Дилео.
Она што е секако неспорно е дека користењето на неговиот карактер и дело по неговата смрт оствари приход од 1,5 милијарди долари и дека тој е ѕвездата која заработи најмногу постхумно, соборувајќи го рекордот на Елвис Присли. Од неговата смрт, продадени се над 50 милиони албуми, а утврдено е дека Мајкл заработил повеќе пари во овие шест години отколку во текот на целата негова кариера.

Семејството на Мајкл Џексон сè уште верува дека тој бил намерно убиен, а неговата мајка Кетрин дури го тужела и промоторот на турнејата AEG Live. Во тужба вредна 40 милиони долари, таа тврди дека оваа агенција за концерти придонела за смртта на нејзиниот син со ангажирање на доктор Конрад Марија, кој бил со нејзиниот син. Синот на Мајкл, Принс, за време на своето сведочење рече дека организаторите на турнејата, која требало да започне во Лондон, наметнале премногу обврски на неговиот татко и затоа често плачел откако разговарал со нив и рекол: „Не можам да го издржам ова. Тие ќе ме убијат“.. Принс исто така рече дека видел како неговиот татко умира

најчитани вести

Свет

Шејн Волтерс од Барнли ќе ги помине следните две години во затвор за сексуално злоставување на невини кокошки. Волтерс, инаку работник во супермаркет, доби...

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...

Македонија

-Воспоставениот систем во зградата на интерни клиники покажа дека добро функционира. Дава резултат во поголем број на оздравени пациенти, но и доволен број на...

Македонија

Откако гласноговорникот на антинато движењето во Македонија и еден од фронтмените на “Бојкотирам”, Љупчо Палевски повика војната на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да...