Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

НЕМА ГРАД БЕЗ АКТИВНИ НА КОВИД-19 (ДЕТАЛИ)

Нема град во земјава во кој нема позитивни на Ковид-19. Вкупниот број на активни случаи во моментов е 2.208, најмногу и натаму се во Сопје 755 по што следуваат Куманово со 277, Гостивар 146, Прилеп 143, Тетово 121 и Штип 111.

Во другите градови се бројат под 100 случаи, а најмалку има во Крушево и Ресен по еден, и во Валандово двајца.

Во болниците моментално се лекуваат 295 пациенти, од кои 43 се на кислородна поддршка, а по подолго време нема пациенти на механичка вентилација.

Во изминатото деноноќие се направени 1.486 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи со Ковид-19, најмногу во Скопје-40, Прилеп-12 и Куманово-10. Институтот за јавно здравје регистрира и 89 оздравени пациенти и тројца починати.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 14.871, оздравени се 12.054, а починати 609.

Направени се вкупно 154.948 тестирања на Ковид

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 6054, активни 755

• Куманово 1522, активни 277

• Дебар 259, активни 28

• Штип 1172, активни 111

• Прилеп 510, активни 143

• Тетово 1240, активни 121

• Струга 587, активни 59

• Велес 275, активни 27

• Битола 221, активни 43

• Охрид 354, активни 42

• Кавадарци 189, активни 51

• Гостивар 807, активни 14

• Гевгелија 55, активни 30 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)

• Струмица 75, активни 23

• Крива Паланка 54, активни 18

• Радовиш 45, активни 6

• Крушево 17, активни 1

• Кочани 155, активни 28

• Пробиштип 86, активни 16

• Демир Хисар 60, активни 3

• Македонски Брод 74, активни 7

• Пехчево 32, активни 25

• Берово 64, активни 51

• Валандово 9, активни 2

• Виница 81, активни 31

• Делчево 82, активни 63 (20 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 21, активни 5

• Свети Николе 298, активни 45

• Кичево 279, активни 4

• Ресен 147, активни 1

• Неготино 47, активни 8 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...