11 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

На денешен ден во 1992 година, Бранко стана премиер на само 29 години

На 5ти септември 1992 година Бранко Црвенковски стана премиер на 29 години, а Европа го доби најмладиот премиер.

Како премиер и политичар, Бранко Црвенковски ја промовирал идејата за учество на партиите на Албанците во Владата на Република Македонија. Тој успеал да формира широка коалиција со Либералната партија, Социјалистичката партија и Партијата за демократски просперитет, во која членувале само Албанци.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести