Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

МИЛО ЃУКАНОВИЌ ПОДНЕСУВА ОСТАВКА? После дебаклот на изборите голема промена во раководството

Во Подгорица се одржала седница на Главниот одбор на Демократската партија на социјалистите – црногорските медиуми наведуваат дека ќе биде донесена одлука за свикување на вонреден конгрес ДПС а се шпекулира за можно заминување на Мило Ѓукановиќ.

Спрема наводите, Конгресот наводно ќе се одржи во наредните неколку месеци на кој се очекува “сериозна реконструкција“.

Иако за тоа сите молчат, веќе се појавиле шпекулации и можно заминуваљње на Мило Ѓукановиќ на чело на партијата за која нема потврда.

Главниот одбор се состанал, само пет дена после изборите со што  завршена е тридецениската власт на ДПС.

Истовремено, порталот In4s, повикувајќи се неофицијални информации, објави дека актуелниот претседател на Црна Гора, поднесува оставка и ги признава резултатите од изборите на кои неговата парија загуби.

На седницата на Главниот одбор на ДПС присуствувал и Мило Ѓукановиќ, како и останатите високи функционери на партијата.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...