Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Како да патувате? Европа постојано ги менува правилата и збунува

Европската комисија предложи нови мерки кои што сите земји членки би требало да ги применуваат како би се хармонизирале ограничувањата на патувањата по Европската Унија воведени заради сузбивање на пандемијата со Корона вирусот.

Мерките подразбираат заеднички критериуми кога се одлучува за ограничување на патувањата, единствено мапирање на зони, заедничка рамка за мерки кои се применуваат на патници од високоризичните подрачја, како и јасни и навремени информации за сите ограничувања.

„Предлагаме заеднички пристапкон сите мерки што го ограничуваат слободното движење низ државите членки.Ваквите мерки ќе обезбедат поголема стабилност, предвидливост и јасност за европјаните“, порача Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Заради пандемијата со Корона вирусот голем број национални влади на земјите членки воведоа ограничувања на сопствената територија, а заради недоволната координација, хармонизација и честите промени, граѓаните на Европа, вклучувајќи ги работниците и студентите, често се збунети, неинформирани, па и уплашени за да патуваат.

најчитани вести

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Атрактивната романска манекенка и актерка моментално ужива во љубовна врска со синот на богат италијански бизнисмен. Пред тоа? Пред неколку години, романската манекенка Мадалина Генеа...

Забава

НЕКОИ работи се повторуваат одново и одново во разни филмови, но во реалноста многу ретко. И ова е особено точно кога станува збор за...

Забава

Светски познатата пејачка Ерика Баду изненади многумина кога на Twitter објави дека е позитивна и негативна на тестот за вирусот корона. Ерика направи брз...