Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ЖЕНИТЕ СЕ ПОДОБРИ ЛИДЕРИ ОД МАЖИТЕ за време на пандемијата

Оваа теза се потврдува со тековните истражувања кои ги земаат во предвид неколку клучни фактори.

Кога зборуваме за првиот бран на Ковид-19, научниците докажаа дека жените, кои се на чело на државите, подобро управуваат со кризата отколку мажите.

Поточно, тие земји забележуваат пониско ниво на смртност, што не мора да биде тренд во иднина, забележува истражувањето, а пренесува Блумберг.

Истражувачите забележале дека Финска се справила подобро од Австрија, Исланд и Норвешка значително подобро од Ирска, Германија подобро од Холандија и Нов Зеланд води пред Велика Британија.

Истражувањето исто така се дистанцира од тврдењето дека жените се генерално подобри лидери, но се фокусира само на управување со пандемијата од Ковид-19. Доналд Трамп, на пример, е претседател на земја што бележи рекорден број смртни случаи од коронавирусот.

Тука се споменува и претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро, кој коронавирусот го нарече „мал грип“. Ангела Меркел (Германија), Јасинда Ардерн (Нов Зеланд), Ерна Солберг (Норвешка), од друга страна, ја сфатија ситуацијата посериозно.

Користејќи податоци до 19 мај, научниците споредиле 19 земји управувани од жени, со земји слични на нив во однос на факторите како што се населението, економијата, родовата еднаквост, отвореноста за патувања, здравјето, пензионерите.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...