Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Германски имунолог: УСПЕХ ЌЕ БИДЕ АКО ВАКЦИНАТА ГО УБЛАЖИ КОВИД-19, не очекувам чудо

Водечкиот германски имунолог Томас Камрат изјави дека ќе биде вистински успех доколку вакцината против Ковид-19 успее да го ублажи текот на болеста. Тој се изјасни против идејата да се дозволи ширење на инфекцијата со цел да се постигне „имунитет на стадо“ кај населението.

– Вакцината не може да спречи кивање или други благи симптоми. Сепак, најмалку што се очекува е да се спречи респираторна слабост и сериозно оштетување на органите. Ако вакцината само успее да го ублажи текот на болеста и да не води кон смрт туку кон благ облик, тоа ќе биде успех за мене. Било што повеќе од тоа, би било голем успех – вели Камрат за „Дојче Веле“.

Коментирајќи ги напорите за едукација на населението со цел да се создаде  имунитет на стадо, Камрат вели:

– Ако погледнете кои стапки на инфекции ќе бидат потребни и каква би била смртноста, тогаш тоа е метод од камено доба.

Неодамнешните вести од Хонг Конг, според кои е можно да се заразите двапати со коронавирусот, ја прават таа дискусија излишна, додава Камрат.

– Сега треба да се тргне од фактот дека имунитетот не трае цел живот. Затоа се надевам дека никој повеќе нема да се залага за имунитет на стадо. Тој се постигнува преку вакцинација – категорично тврди Камрат, кој исто така препорачува вакцинација против грип пред претстојниот пик.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...