Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Шилегов: НЕ МОЖЕМЕ ДА НАЈДЕМЕ СОВРШЕНО РЕШЕНИЕ ЗА УЧЕБНАТА ГОДИНА

Градоначалникот на Град Скопје,  Петре Шилегов на денешната прес конференција говореше за почетокот на учебната година, кој е предвиден за следниот месец.

Шилегов изјави дека, работат со луѓето од МОН за обезбедување на технички услови за непречена онлајн настава во ворнедни услови.

– Не можеме да најдеме совршено решение за отпочнување учебната година и исполнување на обврските од страна на општините. Треба да се најде доволно добро, како би се гарантирало здравјето на децата. Правото на здравје и образование се паралелни за едно дете. Продолжуваме со разговорите, работиме на обезбдување на технички услови за непречена онлајн настава. Со можностите со кои располагаме материјални и технички, да овозможиме оптимален старт на учебната година, рече Шилегов.

Тој изјави дека ова е комплексно прашање затоа што сите општини немаат еднакви услови за почеток на учебната година.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...