Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Харадинај излегува од владата?! Нема да бидеме дел од договор во кој Србија ќе може да располага со ресурсите на Косово

Рамуш Харадинај, практично го потврди неговото заминување од владата и се чини дека причината е езерото Ујман.

Харадинај рече дека партијата што ја предводи верува во договор со посредство на САД, но не смета Србија треба одлучува за иднината на Ујман.

Тој вели дека и покрај фактот што разговарал со премиерот Хоти за да ја отстрани оваа точка, од него немало разбирање и тој не го поддржува овој договор.

Харадинај потенцира дека ААК не е подготвена за соработка ниту во управувањето ниту во каква било форма, бидејќи нема да помогне во договор, каде што Србија дури индиректно станува дел од ресурсите на Косово.

„Работевме напорно за да постигнеме договор за нормализација меѓу државите, економска соработка до заемно признавање.

За жал, ситуацијата во дијалогот беше влошена кај една од точките на нацрт-договорот каде што станува збор за езерото Ујман. Ние не сметаме дека Србија треба да биде дел од иднината на Ујман. Ние сме отворени кон Департаментот за енергетика на САД, но не и кон договор што ја вклучува и Србија. Импликациите што може да ги донесе во иднина може да бидат недостапни за Косово.

И покрај фактот дека разговарав со премиерот Хоти за да ја отстрани оваа точка, не наидов на разбирање од негова страна и сега сме должни да не го поддржуваме овој договор.

„ААК не е подготвена за соработка ниту во управувањето ниту во каква било форма, бидејќи нема да помогнеме во договор, каде што Србија, дури и индиректно, станува дел од ресурсите на Косово, напиша Хараадинај на фејсбук.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...