Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Фалкао се враќа во Порто?

Колумбискиот голгетер Радамел Фалкао може да се врати во клубот во кој се прослави како фудбалер – Порто. Според португалските медиуми клубот од „Драгао“ се интересира за својот поранешен играч кој сега има веќе 34 години и го сака на позајмица. Инаку Фалкао моментално е член на Галатасарај.

Сепак, прашање е дали турскиот клуб ќе го пушти својот фудбалер кој минатата сезона на 16 натпревари во првенството реализираше 10 голови.

Фалкао имаше одличен ефект во Порто, на 51 првенствен натпревар реализираше 41 гол, а со Порто беше шампион на Португалија и ја освој Лига Европа. Потоа играше и за Атлетико Мадрид освојувајќи го Купот на Шпанија и Лигата на Европа. Од таму замина во Монако триумфирајќи во Лига 1 во сезоната 2016/17. Голема грешка беше трансферот во Манчестер Јунајтед и во Челзи каде не се снајде во Премиер лигата, па од таму отиде во Галатасарај во 2019 година.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...