Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Трамп го праша Вучиќ дали кошаркарите Јокиќ и Марјановиќ се повисоки од него

Медиумите во Белград пред малку изнесоа малку познсти факти од неформалниот разговор помеѓу Трамп и Вучиќ.


Имено, американскиот Претседател му се обратил на Вучиќ со пофалба за квалитетот на српскиот тенисер Новак Џоковиќ, на што Вучиќ му нагласил дека станува збор за убедливо најдобар тенисер во светот.


Српскиот Претседател потоа му посочил на Трамп дека Србија има и кошаркарски репрезентативци како Јокиќ и Марјановиќ кои играат во НБА, на што Трамп се изненадил и го прашал Вучиќ дали се високи колку него или малку повисоки.
Секако, по оваа кратка спортска полемика и двајцата претседатели се насочиле на поважните теми за разговор.


Како потсетување, своевремено во 2013 година, тогаш бизнисменот Трамп, при средба со Ивица Дачиќ, го прашувал за тенисерката Ивановиќ.
По се изгледа дека американскиот Претседател е голем фан на српските тенисери, а дали тоа нешто ќе промени во политичките односи помеѓу САД и Србија, останува да видиме

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...