Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ПОЧНАА ПРИТИСОЦИТЕ ВРЗ АБАЗОВИЌ: Стигна предупредувачко писмо од Косово

Амбасадорот на Црна Гора во Косово, Ферхат Диноша преку писмо го предупреди, Дритан Абазовиќ  дека многумина нема да му простат за влегување во коалиција со како што рече, „силите на кои Рамна Гора им е помила од Црна Гора“.

Во својата порака Диноша вели дека нивниот лидер на коалицијата ќе биде благословен од Амфилохије кој го анатемиса Ѓукановиќ по признавањето на Косово, а Данте би го ставил во деветтиот круг во пеколот.

– Со твоите потенцијални партнери од Демократскиот фронт, Црна Гора би исчезнала. Полека, но сигурно, рече Диноша во писмото до Абазовиќ.

– Дојде време УРА да спасиш Црна Гора, додава тој.

Во писмото упатено до Абазовиќ  му се обраќа како стар пријател на неговиот покоен татко со „драги Дритане“ и без убедување, Диноша му вели на лидерот на УРА дека неговата партија го одредува идниот состав на црногорската влада, но и одбраната или сузбивањето на независна Црна Гора.

Тој го предупредува Абазовиќ дека утре може да стане „граѓански политичар“, но само доколку, како што рече, се откаже од намерата да склучи договор со неговиот најголем политички противник.

– Ако денес влезеш во сојуз со противниците на независна Црна Гора, ќе се преселиш на струната на гуслата. Же те слават еднократно, твоите потенцијални шефови во новата влада на Црна Гора. Оние кои беа против независноста на Црна Гора и кои штрајкуваа со глад кога Црна Гора го призна независно Косово, наведува Диноша, пренесува Танјуг.

– Затоа, не оди таму те молам човечки“, бидејќи, како што вели, Црна Гора не може да се спаси без Мило Ѓукановиќ.

Тој исто така го предупредува Абазовиќ дека, ако се држи до својата намера, може, како што рече, да исчезне на првиот чекор од нивната националистичка просрпско-руска кампања против суверена Црна Гора.

Упатувајќи му да создаде проевропска влада со оние што ја создадоа Црна Гора, Диноша рече дека ако тој беше водач на ДПС, Абазовиќ ќе беше негов премиер.

Но, пред тоа, тој го советува Абазовиќ да го покани на ручек.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...