Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Наставниците кои имаат хронични болести ЌЕ ДРЖАТ НАСТАВА ОД ДОМА

Планот на Министерството за образование и наука предвидува решенија и за наставниците кои имаат хронички болести. Тие со одлука на Влада се ослободени од работа и ќе може да држат настава онлајн од дома, а доколку треба да предаваат со физичко присуство ќе се вклучи дополнителен кадар.

Оние наставници кои ќе работат од дома, овие денови поднесуваат барања до директорите на училиштата и наскоро ќе ја имаме и таа бројка за тоа колку наставници ќе работат од дома, изјави министерката за образование и наука Мила Царовска.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...