Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Британски експерт: Карантинот беше „МЕРКА ДОНЕСЕНА ВО ПАНИКА“

Британскиот експерт Марк Вулхаус истакнал дека карантинот бил “мерка донесена во паника” и единствена опција во дадениот момент “бидејќи не можеле да смислат ништо подобро”.

Сепак, овој професор од Универзитетот во Единбург тврди дека тоа била ригорозна и груба мерка која не ги зема во предвид разликите на поединците. Пред се, Вулхаус мисли на фактот дека нацијата уште во март се “сконцентрирала на училиштата, наместо на домовите за нега на стари лица”.

Професорот по епидемиологија сега истакнал дека владата мора да се фокусира на зголемување на тестирањето и да настојува кон отворање на општеството, а не и понатаму да го ограничува.

Затворањето беше панична мерка и верувам дека историјата ќе покаже дека обидот да се контролира коронавирусот низ карантин е монументална грешка на глобална ниво, тоа е лек кој е полош од болеста, истакнал Вулхаус, кој иначе е член на Научната група за пандемијата која ги советува британските власти.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...