Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Абазовиќ: Тешко му е на Ѓукановиќ ПОСЛЕ 30 ГОДИНИ ДА СЕ РАЗБУДИ И ДА НЕ Е НА ВЛАСТ

Важно е дека опозицијата во Црна Гора успеа да ја победи ДПС по 30 години, вели Дритан Абазовиќ, кој наведува дека е сигурен дека во претходните години постоела опозиција која била јасно посветена на државните цели.

– Мило Ѓукановиќ ги загуби изборите што ги организираше самиот, со своите луѓе, со својата мафија, со своите правила. Сигурен сум дека бројот на мандати не одговара на желбата на граѓаните. Ги има многу повеќе од она што го покажуваат мандатите. Добро е за Црна Гора, што ДПС доживеа бродолом, рече Абазовиќ за утринската програма на Прва телевизија.

На прашањето дали Ѓукановиќ го поканил на разговори за формирање на Влада, како и дали може да соработува со ДПС, Абазовиќ одговори негативно.

– Ѓукановиќ не ми се јави, ова се шпекулации кои се прилично несериозни. Ние не сме опција со која некој може да игра. Ние сме единствената опција која не одговара за ништо, освен на гласачите и граѓаните, немаме тајкуни, финансиери, поддршка од страна, наведува тој.

Тој вели дека граѓаните мора да разберат дека ќе има притисок од сите страни и дека не е лесно кога некој што е на власт 30 години одеднаш се разбуди без неа.

– Тоа е голем шок. Како некој може да се откаже од милијардите што ги создал тука, можност да се уапси некого, секако дека ќе има притисок. Не дека имало притисок, но она што се случува тука е лудило. Во тек е синхронизирана акција дека ништо не се менува. Дејство на регионалните медиуми, аналитичари, пријатели, сè што може да се активира за да се задржат работите како што се сега. Ние мора да предупредиме на сите можни активности што ДПС сака да ги направи во наредниот период. Знаевме дека можеме ги смениме работите, сакаме да ги промениме, не се плашиме од одговорност, вели тој.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...