Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

166 НОВОЗАБОЛЕНИ ОД КОРОНАВИРУС изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1756 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Куманово-17, Дебар-3, Штип-13, Прилеп-12, Тетово-11, Струга-4, Велес-3, Битола-4, Охрид-2, Кавадарци-2, Гевгелија-2, Струмица-3, Крива Паланка-2, Радовиш-2, Кочани-7, Пробиштип-1, Македонски Брод-2, Пехчево-6, Берово-4, Виница-3, Делчево-12, Кратово-2, Свети Николе-3.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 224 оздравени пациент од: Скопје-59, Куманово-34, Дебар-28, Штип-15, Прилеп-6, Тетово-6, Струга-6, Велес-4, Битола-1, Охрид-6, Кавадарци-6, Гостивар-17, Радовиш-1, Кочани-1, Пробиштип-1, Демир Хисар-7, Македонски Брод-6, Берово-2, Виница-7, Делчево-1, Свети Николе-1, Кичево-4, Неготино-5.

Нема починати пациенти.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14762,  бројката на оздравени пациенти е 11965, на починати е 606, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2191.

Денеска се регистрираат четири контролни теста од вчерашната евиденција, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 6013, активни 744

• Куманово 1513, активни 281

• Дебар 259, активни 30

• Штип 1169, активни 112

• Прилеп 498, активни 131

• Тетово 1234, активни 119

• Струга 583, активни 55

• Велес 275, активни 28

• Битола 215, активни 39

• Охрид 347, активни 35

• Кавадарци 186, активни 48

• Гостивар 805, активни 157

• Гевгелија 55, активни 30 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)

• Струмица 73, активни 22

• Крива Паланка 52, активни 16

• Радовиш 45, активни 7

• Крушево 17, активни 1

• Кочани 155, активни 28

• Пробиштип 85, активни 15

• Демир Хисар 60, активни 3

• Македонски Брод 74, активни 8

• Пехчево 30, активни 24

• Берово 65, активни 52

• Валандово 9, активни 2

• Виница 79, активни 31

• Делчево 81, активни 68 (20 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 21, активни 5

• Свети Николе 297, активни 48

• Кичево 275, активни 45

• Ресен 146, активни 0

• Неготино 46, активни 7 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1756 теста се преку: ИЈЗ-517, ЦЈЗ Скопје-23, Авицена-245,  Биотек-314, МАНУ -99, Жан Митрев (Филип Втори)-194, Систина со PCR метода -189, лабораторија Лаор –41, Судска медицина-22, ЦЈЗ Битола-63, Инфективна клиника-27, ГАК-22, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 153.462 тестирања на ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 9 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 79 пациенти. На кислородна поддршка се 44, нема пациенти на механичка вентилација. 

Во болницата во Козле се хоспитализирани 13 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 2 позитивни деца, 4 мајки и 4 деца суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5 нови, вкупно хоспитализирани се 22 пациенти. На респираторна машина се 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 14, а во болницата во Штип се хоспитализирани 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 107 , позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 90

• Гази Баба – 78

• Аеродром – 103

• Карпош – 80

• Центар – 78

• Кисела Вода – 85

• Ѓорче Петров – 40

• Бутел – 52

• Шуто Оризари – 29

• Студеничани – 28

• Сарај – 22

• Арачиново – 14

• Илинден – 13

• Сопиште – 7

• Чучер Сандево – 3

• Петровец – 8

• Зелениково – 2

• Странец – 8

• Нераспределен-4

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...