Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Русија и Кина развиваат ЗАЕДНИЧКА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНАВИРУС

Кинеската фармацевтска компанија Кансино Билоџикс (CanSino Biologics) и руската Петровакс Фарм (Petrovax Pharm) ја започнаа третата фаза на клинички испитувања на вакцина против коронавирус, објави утрово Глобал Тајмс.

Тестовите во моментов се спроведуваат на руска територија. „Двете компании добија дозвола од руското Министерство за здравство да ја тестираат ефикасноста на вакцината Ad5-nCoV“, се вели во официјалното соопштение на „Кансино Билоџикс“.

Тестирањата во Русија ќе завршат до крајот на септември, а резултатите ќе бидат објавени пред зимата. Вакцината се очекува да биде тестирана на 40.000 волонтери, но само дел од нив се руски државјани.

Управата на  „Кансино Билоџикс, исто така, ги истражува можностите за соработка со Мексико, Пакистан и Саудиска Арабија.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Хуа Чунинг вчера на брифинг изјави дека кинеските фармацевтски компании развиле девет вакцини за коронавирус кои се во клинички испитувања и наскоро ќе бидат достапни за сите земји.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...