Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Русија и Кина развиваат ЗАЕДНИЧКА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНАВИРУС

Кинеската фармацевтска компанија Кансино Билоџикс (CanSino Biologics) и руската Петровакс Фарм (Petrovax Pharm) ја започнаа третата фаза на клинички испитувања на вакцина против коронавирус, објави утрово Глобал Тајмс.

Тестовите во моментов се спроведуваат на руска територија. „Двете компании добија дозвола од руското Министерство за здравство да ја тестираат ефикасноста на вакцината Ad5-nCoV“, се вели во официјалното соопштение на „Кансино Билоџикс“.

Тестирањата во Русија ќе завршат до крајот на септември, а резултатите ќе бидат објавени пред зимата. Вакцината се очекува да биде тестирана на 40.000 волонтери, но само дел од нив се руски државјани.

Управата на  „Кансино Билоџикс, исто така, ги истражува можностите за соработка со Мексико, Пакистан и Саудиска Арабија.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Хуа Чунинг вчера на брифинг изјави дека кинеските фармацевтски компании развиле девет вакцини за коронавирус кои се во клинички испитувања и наскоро ќе бидат достапни за сите земји.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Предмалку изби пожар во Зегин на Партизанска во Центар, две возила на пожарна се обидуваат да го стават под контрола.