Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Неверојатно: Газдите на Сити поседуваат десет фудбалски клубови!

Шеиците од ОАЕ, поточно од Абу Даби, кои се сопственици на Манчестер Сити, поседуваат заедно со “граѓаните“, вкупно десет фудбалски клубови ширум светот. Најнова аквизиција е францускиот клуб Троа, а компанијата од Абу Даби која вече станала мнозински акционер. Покрај нив дел од акциите ќе поседува и францискиот бизнисмен Максим Раи. Инаку Троа е клуб кој се натпреварува во Лига 2.

Феран Сориано, извршниот директор на Манчестер Сити изјави:

“Веќе некое време имаме интерес за францускиот фудбал, а посебно за Троа“.

Па така сега пребогатите шеици од ОАЕ ги поседуваат Манчестер Сити, Гирона, Троа, Ломел, Њујорк Сити, Мелбурн Сити, како и клубови од Индија, Јапонија, Кина и Уругвај.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...