Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Лига на нации: Новиот проект на УЕФА денеска го почнува вториот циклус

По долга пауза и се уште не комплетирана прва сезона, денеска и официјално почнува новиот циклус од Лигата на нации на УЕФА. Натпреварувањето со кое УЕФА ги замени пријателските натпревари меѓу репрезентациите, го започнува своето второ издание. Во првата сезона победник беше Португалија, но завршните дуели во останатите сегменти се уште не ги дадоа конечните победници, натпревару од кои завици и пополнувањето на последните места за годинава одложеното ЕП 2020.

Македонија годинава во ЛН тргнува од сегментот „Ц“ каде в сабота ќе ја има премиерата во Скопје против Ерменија. Денеска во првиот ден на натпреваруте во овој сегмент има закажано два меча: Молдавија игра со Косово против кого ние треба да играме полуфинале од минатото издание, додека Словенија ја пречекува Грција.

Најмногу внимание привлекува натпреварот од Лига „А“, во групата „4“ меѓу Германија и Шпанија, а интересно ќе биде и на пресметката Украина – Швајцарија.

ЛИГА А

20.45 Германија – Шпанија

20.45 Украина – Швајцарија

ЛИГА Б

20.45 Бугарија – Р. Ирска

20.45 Финска – Велс

20.45 Русија – Србија

20.45 Турција – Унгарија

ЛИГА Ц
20.45 Молдавија – Косово

20.45 Словенија – Грција

ЛИГА Д

18.00 Летонија – Андора

20.45 Ф. Острови – Малта

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...