Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Премиерот Зоран Заев на брифинг со амбасадорите на земјите членки на Европската Унија

Премиерот Зоран Заев на Фејсбук сподели информации од брифингот со амбасадорите ви ги пренесуваме во целост.

Приоритетите на нашата Влада се процесите за приклучување кон ЕУ. На брифингот со амбасадорите на земјите членки на Европската Унија во Република Северна Македонија, пренесов дека продолжуваме уште подобро и уште похрабро во овој четиригодишен мандат.

Изминатиот мандат Владата направи комплетен пресврт во надворешната политика на земјата – решавање на децениските спорови со соседите, членство во НАТО и отпочнат процес за приклучување кон ЕУ.

Овој мандат ќе биде посветен кон темелни реформи на целото општество. Ќе останеме целосно фокусирани на реформите во правосудството, градење на нова трансформирана економија, заштита на животната средина и подобрување на животниот стандард на сите категории на граѓани во нашата земја.

Имаме план за отворање на 80% од поглавјата до 2024, да доизградиме силна преговарачка структура и креирање на буџетски програми за преговорите со ЕУ.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...