Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Дритан Абазовиќ донесе одлука: МИЛО ЃУКАНОВИЌ ГО ЗАВРШИ СВОЈОТ ДОЛГ ПОЛИТИЧКИ ПРАВЕЦ

Лидерот на граѓанското движење УРА и коалицијата „Црно на бело“ Дритан Абазовиќ на изборите одржани во недела, освои 5,53 отсто од гласовите, со што доби четири пратенички мандати се бидат пресудни за формирањето на опозициската коалиција со „За иднината на Црна Гора“ која има 27 пратенички места и „Мирот е нашата нација“ со 10места, за вкупно мнозинство од 41 пратеник во парламентот.

Тој денеска изјави дека Мило Ѓукановиќ со својот ДПС го заврши својот долг политички правец во Црна Гора, и време е цела Европа да го следи примерот од Подгорица.

Со тоа, Дритан ја затвори приказната за можноста за склучување политички договор со ДПС.

– Ова се последните обиди преку притисок кон мене лично или можеби со некои инциденти за промена на волјата, но сето тоа е осудено на пропаст – вели Абазовиќ.

Дали Дритан Абазовиќ ќе го исполни ветувањето пред народот?

  Ако Ѓукановиќ не сака да распише претседателски избори, нема да имаме проблеми ниту со тоа, ќе се избориме, спомена Абазовиќ.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...