Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ГОЛЕМ ХИТ на Здравко Чолиќ КРИЕ НАЈТРАГИЧНА СУДБИНА ЗА ЕДНА ДЕВОЈКА

Популарниот пејач Здравко Чолиќ својот голем хит „Она спава“ го посветил на Милица Костиќ, која починала пред 46 години откако паднала од 11 кат на кулата Рубин во Крушевац уште во 1974 година, бегајќи во обид да се спаси од силување.

Милица била студентка на средното медицинско училиште во Крушевац, а ја краселе искреност и одговорност, но тогаш непознато момче со имама ја однел во стан,  за како наводно таа да ја побара неговата девојка. Тој бил еден од петте насилници кои сакале да направат групно силување.

Тоји кажал на Милица какви се неговите намери и и рекол да се соблече, што таа го одбила и му рекла да ја пушти. Младиот човек бил упорен и се обидел да и ја соблече облеката, а Костиќ плачела и го молела да ја пушти да излезе од собата.

Иако еден од нив рекол дека треба да ја пуштат, за жал Милица не била ослободена. Девојчето се обидело на сите можни начини да ги спречи. Бидејќи сакала да си ја спаси честа, решила да побегне. Кога останала сама во собата, скокнала од прозорецот на 11-ти кат.

Била тешко повредена и пренесена во болница. Инспекторот Добривоје Стефановиќ разговарал со Милица, додека била во сериозна состојба која му раскажала што се случило.

– Бев на училиште. Со моите пријатели …Требаше да имаат нешто – како писмен испит. Потоа отидов со некое момче на единаесеттиот кат да и се јавам на неговата девојка, рекла Милица и продолжила

– Тој човек ми рече дека девојчето има строги родители и јас само треба да и се јавам.

На прашањето дали скокнала или некој ја турнал, таа одговорила дека сама скокнала затоа што не можела да издржи.

– Не можев повеќе да издржам … Само така можев да си ја спасам честа, рекла Милица

После тоа, Милица паднала во длабока кома, од која, за жал, не се разбудила.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...