Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев со спектакли за уривање на дивоградба САКА ДА ГО ПРИКРИЕ ЕКОНОМСКИОТ КОЛАПС

Крими тендерашката власт на Заев со организирање спектакли со уривање на една дивоградба сака да го прикрие економски колапс кој се случува во Македонија. Дивоградбата кај Мавровка не требаше ниту воопшто да се изгради ако беа ажурни институциите под контрола на Заев, а не пак сега сензационалистички да се руши со народни пари. Јасно дека овој театар им беше потребен за да прикријат дека приходите во буџетот во месец август се помали за 13,9% во однос на лани поради погубните економски политики, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

-Наплатата на ДДВ е помала за 14,3%, акцизите се за 25%, данокот на добивка е за 28,9% и приходот од персоналниот данок е помал за 10,4%. Сето тоа говори дека економијата крахира, се намалува економската активност, вртоглаво паѓа стандардот на граѓаните и тие помалку трошат. Дополнително 40 илјади лица за само 5 месеци ја изгубиле својата работа, а 30 илјади лица од месец април навака не земаат редовно плата. Власта на Заев освен за криминали за друго не ја бива. Создадоа нов долг од 1 Милијарда евра за само три месеци, а патем ги поскапеа акцизите за горивата за 3 денари и ја покачија струјата за 7,5% за да ја префрлат на грбот на граѓаните својата неодговорност и неспособност, порачуваат од партијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ порачуваат дека со власт на Заев едно е јасно, државата ќе тоне , а тие ќе се богатат.

-Економијата ја клекнаа на колена затоа што се посветени само на некој тендер повеќе за себе, неколку милиони повеќе во нивниот клан, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...