Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Вистинскиот пат за да биде поразен СДСМ е преку оставка на Мицкоски

Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес со нова реакција со јавноста, повторно побарана оставка од Мицкоски.

и гго пренесуваме соопштението во целост:

Христијан Мицкоски е изолиран и осамен во претседателскиот кабинет на ВМРО-ДПМНЕ.

Никој повеќе не верува на неговата глума, лажните солзи и празните и апсурдни тези.

Државниот секретар на Соединетите американски држави Мајк Помпео вчера на Зоран Заев му го честиташе формирањето на новиот владин кабинет.

Ден претходно и германската канцеларка Ангела Меркел му го честиташе реизборот на Зоран Заев како премиер и побара спроведување на реформите.

Се редат честитки од сите меѓународни партнери и пријатели на Македонија, а сеуште актуелниот претседател Мицкоски се крие во својот кабинет и промовира политики со кои го оддалечува ВМРО-ДПМНЕ од стратешките определби.

Само за да ја одбегне сопствената одговорност за поразот, Мицкоски тврди дека тој победил на изборите и индиректно ги обвинува и Помпео и Меркел дека се неинформирани и дека поддржуваат влада формирана на нелегален начин.

Со ваквото делување Мицкоски прави директна и долгорочна штета на партијата.

Со негативните коментари кои по ходниците на партијата се шират за нашите стратешки партнери и се нанесува штета и на државата.

Мицкоски мора да се соочи со сопствената одговорност за поразот, а не да не доведува во конфликт со нашите стратешки партнери.

Вистинскиот пат за да биде поразен СДСМ не е преку конфликт со САД и Германија.

Вистинскиот пат за да биде поразен СДСМ е преку оставка на Мицкоски , вонреден конгрес и избор на ново раководство.

Иницијативен одбор за свикување на вонреден конгрес

ВМРО-ДПМНЕ

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...