Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Учениците кои ќе следат онлајн настава, ќе се појавуваат на училиште за ИСПРАШУВАЊЕ И ОЦЕНУВАЊЕ

Од учениците што ќе следат настава онлајн ќе се бара за испрашување да се појават во училиште, затоа што претходното искуство покажало дека нема метод за оценување на децата онлајн.

Училиштата ќе добијат посебни упатства за оценување на учениците што наставата ќе ја следат онлајн, односно преку интернет, најави на

денешната прес конференција министерката за образование и наука, Мила Царовска.

Иако наставата ќе се одвива преку интернет, оценувањето на учениците ќе биде со нивно физичко присуство во училиштата.

Се подготвува посебно упатство за оценување. Тоа ни е исклучително важно затоа што онлајн-наставата треба да го даде максимумот што може. Но минатата година оценувањето не беше уредено. Сега велиме – оценувањето ќе треба да се спроведува со физичко присуство и тоа ќе треба да се организира во групи, секако, ако епидемиолошките услови во општината го дозволуваат тоа, рече Царовска.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...