Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Србите ќе патуваат во Бугарија без ПЦР тест, НО НЕ И МАКЕДОНЦИТЕ

Министерството за здравство на Бугарија вчера одлучи дека не се потребни повеќе ПЦР тестови за Србите кои планираат да патуваат таму. Укинат е и задолжителниот карантин за патниците кои од Србија ќе влезат во Бугарија.

Ваква одлука немаше за граѓаните на Македонија, што значи дека за влез во Бугарија сè уште е потребен негативен ПЦР тест за коронавирусот и тоа не постар од 72 часа.

Бугарија беше една од последните земји во Европската Унија која забрани српските граѓани да влегуваат на нејзина територија поради епидемијата на коронавирус.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...