Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

САД не сакаат СЗО да им се меша во РАЗВОЈОТ НА ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОВИД-19

Белата куќа се спротивстави на загриженоста што ја изрази Светската здравствена организација, откако американски лекар рече дека вакцината против коронавирусот може да добие дозвола пред да помине низ целиот процес на клинички испитувања.

САД ќе продолжат да ги ангажираат нашите меѓународни партнери за да обезбедат победа над вирусот, но нема да бидеме ограничени на мултилатерални организации на кои влијаат корумпираната СЗО и Кина, се вели во соопштение на портпаролот на Белата куќа Џуд Дир.

Дир рече дека претседателот нема да штеди на трошоци со цел да обезбеди која било нова вакцина против коронавирусот да ги исполнува стандардите на американската Управа за храна и лекови во однос на нејзината безбедност и ефикасност. 

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...