Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ЕСТРАДАТА ОЧАЈНА: Познатите личности мора да означат фотошопираните фотографии

Младите, често следејќи ги слепо трендовите, со што такво “совршенство“ се обудуваат да најдат и во својот животот, но без успех, кое  неретко кај нив предизвикува депресија и други психички болести.

Парламентарците во Велика Британија сакат да им застанат на пат на познатите личности да ги обработуваат фотографиите во фотошоп, како би си го пормениле личниот опис, а потоа ги објавуваат на социјалните мрежи, каде што ги следи милионски аудиториум.

Претставник на конзервативна партија во британскиот парламент, Лук Еванс доставил предлог закон, по кој секоја позната личност мора да ја одбележи фотографијата која е дигитално обработена. Еванс, кој е член во одборот за здравствена и и општествена грижа, рекол дека обработената фотографија на социјачните мрежи “ ја потпалува менталната здравствена криза“ и создаваат “привидна убавина“, пренесуваат британските медиуми.

Политичарот како пример на вакво однесување на ѕвездите на социјалните мрежи посочил неколку примери во кои јасно се гледа разликата меѓу оригиналната и фотошопираната фотографија.

Пред извесно време и Клои Кардашијан се нашла на удар на јавноста, откако себеси се фотошопирала до непрепознатливост. Неколку недели подоцна, се појавила снимка од емисијата “Во вторник со Карадшијани“, во која се видело како таа во суштина изгледа, што не било ни приближно со фотографијата која ја споделила.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...