Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Али Ахмети денеска и утре ЌЕ СВЕДОЧИ ВО ХАГ ЗА НЕГОВАТА УЛОГА ВО ОВК

Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска и утре треба да биде сослушан од истражителите на Специјалното обвинителство за воените злосторства во Косово.

Од неговиот кабинет и од ДУИ тврдат дека тој е повикан како сведок за неговата улога во ОВК. Нема информација дали тој ќе сведочи во седиштето на обвинителството во Хаг или во Приштина.

Меѓународните обвинители побарале Ахмети да биде два дена на располагање за неговото сведочење.

Лидерот на ДУИ минатиот месец на неговиот фб профил објави дека ќе сведочи на покана од Специјалното обвинителство со седиште во Хаг, кое ги истражува злосторствата за време на војната во Косово, како сведок и еден од основачите на ОВК.

– Али Ахмети е повикан во Хаг како сведок, информира вчера и министерот за надворешни работи Бујар Османи на заедничката прес-конференција со вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров.

најчитани вести

Забава

ОВЕН Работа: Под голем стрес сте на работа. Не само што имате проблеми за реализација на плановите, туку добивате лоши вести за финансиите. Љубов:...

Забава

Сансевиерија е цвеќе кое не бара многу грижа – се пресадува на секои 2 до 3 години во малку поголема саксија Почвата треба да...

Македонија

Комисијата за заразни болести денеска одржа состанок на кој не се предложени нови рестриктивни мерки за заштита од Ковид-19, потврдија за МИА од Министерството...

Македонија

Времето денеска ќе биде сончево со мала облачност, претпладне по одделни котлини со појава на магла. Преку денот ќе дува слаб јужен ветер. Минималната...