Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СЗО: Поради коронавирусот 90% ОД ЗЕМЈИТЕ ИМААТ НАРУШЕНИ ЗДРАВСТВЕНИ УСЛУГИ

Поради пандемијата на новиот коронавирус повеќе од 90 отсто од земјите во светот имаат нарушени основни здравствени услуги, покажа истражување на Светската здравствена организација.

Во истражувањето биле вклучени податоци од повеќе од 105 земји.

Според студијата, влијанието на Ковид-19 врз основните здравствени услуги предизвикува голема загриженост.

Меѓу најзагрозените услуги се програмите за рутинска вакцинација, програмите за планирање семејство и дијагностицирање и лекување на разни форми на рак. Работата на итната служба е загрозена и нарушена во речиси една четвртина од земјите опфатени во истражувањето.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...