Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

МВР го истражува случајот со расфрлените КОВЧЕЗИ низ Гостивар

Несекојдневната и морничава појава изминатата недела кога на повеќе локации се појавија празни мртовечки ковчези и натаму ја бранува гостиварската јавност. Засега не се знае од каде потекуваат и кој ги расфрлал.

По реакцијата на МИА од СВР Тетово добивме одговор дека веќе се обезбедени фото и видео-материјали поврзани со случајот и истражуваат дали постојат основи на сомнение за сторени кривични дела. Полициските служби преземаат мерки за откривање и трагаат кој и зошто ги оставил сандаците.

Од погребните оператори со кои контактиравме тврдат дека опремата се гледа на фотографиите и видеата не се користи кај нас и не можат да го потврдат нивното потекло. Тие беа прецизни во изјавите дека во ваков случај постои пропуст и дека надлежните треба да ја испитаат целата работа.

Гостиварци во реакциите стравуваат дека станува збор за опрема во која биле лица починати на скопските клиники од корона-вирусот.

Од ЈП Комуналец потврдија дека нивна служба во текот на вчерашниот ден ги подигнала ковчезите кои беа забележани кај новите градски гробишта и ги однела на депонијата. Од таму не може да потврдат дали во нив биле лица починати од последици на ковид19, но нагласија дека во таков случај, погребот се одвива под надзор на надлежните служби.

На социјалните мрежи деновиве беа објавени видеа со морничави содржини, па дури како еден од еко активистите, кои го блокираат пристапот на депонијата Русино, отвора еден ковчег.

најчитани вести

Забава

Атрактивната романска манекенка и актерка моментално ужива во љубовна врска со синот на богат италијански бизнисмен. Пред тоа? Пред неколку години, романската манекенка Мадалина Генеа...

Забава

НЕКОИ работи се повторуваат одново и одново во разни филмови, но во реалноста многу ретко. И ова е особено точно кога станува збор за...

Забава

Светски познатата пејачка Ерика Баду изненади многумина кога на Twitter објави дека е позитивна и негативна на тестот за вирусот корона. Ерика направи брз...

Забава

ОВЕН Работа: Под голем стрес сте на работа. Не само што имате проблеми за реализација на плановите, туку добивате лоши вести за финансиите. Љубов:...