Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Засадиле цвеќиња да ја разубават улицата, СЕГА ТРЕБА ДА ПЛАТАТ КАЗНА (ФОТО)

Веднаш по земјотресот, повеќето од жителите на Загреб беа изненадени од невообичаена глетка на улицата Прерадовичева. Меѓу крановите, скелињата и прашината, се појави мала зелена оаза, прекрасно уредена градина на зелена површина пред зграда.

Станува збор за герилска акција како еден вид терапија по земјотресот. Авторите се станарите Мартина и Борис, кои потоа дознале дека на сите не им се допаѓа нивната постапка.

Комуналните редари испратиле бизарен извештај и побарале реакција за случајот, а пристигнала и парична казна за сторен прекршок.

 И двајцата одбиле да ја платат сумата од 350 куни, па сега, како што пренесува Телеграм, добиле официјална казна. Поединечно, тие треба да платат казна од 700 куни и уште 200 куни за трошоците на постапката. Вкупно 900 куни..

Во образложението на одлуката се вели дека „при утврдување на висината на паричната казна биле земени предвид сите околности што влијаат на износот на паричната казна, а изречената парична казна се смета за соодветна на тежината на повредата и нејзините последици“.

– Луѓето ја сакаат градината. Ние сакаме да спречиме отстранување на градината, и мојата жалба за случајот ќе оди во насока дека не се чувствувам виновен и дека нема да ја отстранам градината по секоја цена, бидејќи тоа е спротивно на моите верувања, вели Борис.

најчитани вести

Забава

ОВЕН Работа: Под голем стрес сте на работа. Не само што имате проблеми за реализација на плановите, туку добивате лоши вести за финансиите. Љубов:...

Забава

Сансевиерија е цвеќе кое не бара многу грижа – се пресадува на секои 2 до 3 години во малку поголема саксија Почвата треба да...

Свет

Петнаесет азиско-пацифички земји формираа најголем трговски сојуз во светот. Тоа се случи под покровителство на Кина и без учество на Соединетите држави, кои ги...

Македонија

Комисијата за заразни болести денеска одржа состанок на кој не се предложени нови рестриктивни мерки за заштита од Ковид-19, потврдија за МИА од Министерството...